Šance na život pro 2,6 milionu dětí 

Na celém světě zemře každý den 7 000 novorozenců. Celý 1 milion miminek se nedožije ani druhého dne svého života. To, co by mělo být oslavou života, je tou největší tragédií. Přitom rozdíl mezi životem a smrtí můžou mnohdy znamenat jen dvě ruce - nejdřív ruce školené porodní asistentky a pak ruce maminky.

Dobrý start do života

Odpovídající zdravotní péče by měla být samozřejmostí pro všechny těhotné ženy - od odborných konzultací po prohlídky a osvětu v oblasti kojení a péče o novorozence. Až příliš mnoho dětí však přichází na svět bez jakékoli pomoci a až příliš mnoho jich umírá v prvním měsíci svého života. 

Cílem nejnovější kampaně českého UNICEF Dobrý start do života je zabránit zbytečným úmrtím nejmenších dětí. Výtěžek kampaně, jejíž patronkou se stala vyslankyně dobré vůle UNICEF, herečka Jitka Čvančarová, poputuje na vybavení novorozeneckých oddělení nemocnic v nejchudších zemích světa. Partnerem kampaně je i Česká společnost porodních asistentek.

Rychlá fakta

 • Až 46 % úmrtí nejmenších dětí nastává právě při porodu nebo bezprostředně po něm.
 • Každý rok nedostane šanci na život 2,6 milionů dětí, z toho 1 milion zemře hned první den a další milion v prvních šesti dnech.
 • Novorozenci umírají především na komplikace spojené s předčasným porodem (tak se na světě rodí až 15 milionů dětí každý rok), kvůli udušení nebo na infekce, meningitidu a zápal plic.
 • Počet úmrtí dětí pod pět let věku se daří dlouhodobě snižovat (mezi lety 1990 a 2016 klesl o 62 %), ale novorozenecká úmrtnost klesá pomaleji (pokles o 49 %).
 • Lepší porodní péče v nejchudších zemích světa by ročně zachránila životy 3 milionů novorozenců a jejich matek.
 • Přítomnost vyškoleného zdravotníka při porodu snižuje riziko komplikací až o 20 %.

Právě proto český UNICEF spouští novou kampaň, jejímž cílem je zajistit, aby 1 000 dětí v nejchudších zemích světa mělo ten nejlepší možný start do života. 


Kolik stojí dětský život

 • 3 dávky očkovací látky proti neonatálnímu tetanu pro těhotnou ženu, včetně jehly a boxu pro bezpečnou likvidaci biologického materiálu -
  13 Kč
 • Sterilní souprava porodní asistentky pro jeden bezpečný porod - 110 Kč
 • Páska pro identifikaci novorozence - 2 Kč
 • Kostka mýdla - 3,30 Kč
 • Hřejivá deka - 156 Kč
 • Registrace při narození jednoho dítěte, včetně zkráceného rodného listu - 25 Kč
 • Základní antibiotika vhodná pro novorozence - 8,30 Kč
 • Proočkování jednoho dítěte (kompletní očkování proti tuberkulóze, černému kašli, spalničkám, tetanu, dětské obrně a záškrtu, jednorázové jehly, chladicí box) - 600 Kč

Hawa (29) z Etiopie drží v náručí svou šestiměsíční dceru Munu. I když novorozenecká úmrtnost je v Etiopii stále vysoká, mezi lety 2000 a 2016 se ji podařilo snížit z 65 úmrtí z tisíce na 35 z tisíce. Tento úspěch je zapříčiněn ve velké míře právě tím, že čím dál více dětí se rodí ve střediscích, jako je toto, a ne doma.  

"Před deseti lety jsem byla těhotná se svým prvním dítětem. Rodila jsem ho dva dny v příšerných bolestech. Byl to chlapeček, pojmenovala jsem ho Mahmoud, ale žil jenom pár hodin. Myslela jsem, že zármutkem umřu. Šest měsíců jsem nevyšla z domu. Můj muž musel chodit pro dřevo i vodu sám. Jsem si jistá, že kdybych měla možnost porodit někde ve zdravotnickém centru, zachránili by ho," vypráví Hawa. 


Vše potřebné pro dobrý start do života pro jedno dítě vyjde na 918 Kč. 

Cílem kampaně je získat částku 918 000 Kč, která zajistí pomoc pro 1 000 dětí

Pomozte ještě dnes!